Akademické mistrovství Evropy

Červen 13, 2017 / Autor: Ing. Jaroslav Loutocký / / 0 komentářů

Podruhé v historii hostí Česká republika Akademické mistrovství Evropy ve stolním tenisu. Na premiérový ročník této soutěže, který se v roce 2007 uskutečnil v Ostravě, naváže v pořadí již osmý akademický šampionát evropských univerzit v Olomouci. Jeho dějištěm bude od 20. do 25. června olomoucká sportovní hala Univerzity Palackého.

Do Olomouce se sjedou stolní tenisté – vysokoškoláci ze všech koutů Evropy. Startovní listina se nakonec ustálila na dvaceti mužských týmech a dvanácti ženských kolektivech. “Jsem mile potěšen zájmem univerzit napříč Evropou. U kategorie mužů jsme dokonce museli další zájemce odmítnout,“ neskrývá spokojenost s počtem účastníků Vít Ratajský, předseda komise stolního tenisu České asociace univerzitních sportů (ČAUS).

Nejpočetnější zahraniční výprava přijede z Polska, kde je vysokoškolský sport a zejména stolní tenis velice populární. V polské “družině“ najdeme i hodně známá jména, která patří i do širšího kádru polské reprezentace. V Olomouci se například představí Piotr Chodorski, Robert Floras, Pawel Fertikowski či Sandra Wabiková. Tradičně velkou kvalitu budou mít univerzitní týmy z Ruska či Turecka. V početné startovní listině nechybí obhájci singlových titulů z AME 2015 v Ženevě Čech Michal Beneš a Ruska Anna Blažková.

Akademický stolní tenis se těší mezi mladými stolními tenisty na celém světě stále větší oblibě. Vítězové světových universiád či akademických šampionátů se následně prosazují i na významných mezinárodních soutěžích dospělých. Do listiny vítězů AME se například zapsali i stolní tenisté, kteří patří do elitní stovky světového žebříčku. Nejznámějším z nich je Kirill Skačkov. Rodák z ruského Novokuzněcku získal v barvách Orenburg State University celkem šest medailí, z toho čtyři zlaté.

Dosud poslední Akademické mistrovství Evropy, které v roce 2015 hostila Ženeva, skončilo velkým úspěchem českého vysokoškolského stolního tenisu. Michal Beneš si ze Švýcarska přivezl dvě zlaté medaile, když triumfoval ve dvouhře mužů a společně s Ondřejem Bajgerem vyhráli i debl. Kolekci “českých“ medailí doplnil ještě i Bajgerův bronz ve dvouhře.

Na 8. Akademickém mistrovství Evropy v Olomouci bude startovat čtyřlístek českých univerzit – v kategorii mužů se představí pořádající Univerzita Palackého Olomouc a Technická univerzita VŠB Ostrava, do soutěží žen zasáhnou stolní tenistky z Univerzity Palackého Olomouc a Vysoké školy ekonomické Praha. “V České republice je v posledních letech vidět zvýšený zájem o vysokoškolský stolní tenis. A to je dobrá zpráva. Mám radost z toho, že se to projevilo i v počtu přihlášek z českých univerzit na Akademické mistrovství Evropy v Olomouci,“ říká Vít Ratajský, který stojí v čele organizačního výboru celého akademického šampionátu, jehož se pořadatelsky chopila Palackého Univerzita Olomouc.

Význam této sportovní akce podtrhuje i avizovaná návštěva prezidenta Evropské unie stolního tenisu (ETTU) Rolanda Kramera, který do Olomouce přijede v doprovodu předsedy České asociace stolního tenisu (ČAST) Zbyňka Špačka.

Akademické mistrovství Evropy je specifickou soutěží, do které své reprezentanty nevysílají národní asociace či svazy, ale jednotlivé vysoké školy a univerzity. Na programu 8. AME v Olomouci je celkem šest soutěžních disciplín. První tři dny turnaje budou patřit soutěžím družstev, v sobotu a v neděli přijdou na řadu soutěže jednotlivců – dvouhra mužů, dvouhra žen, čtyřhra mužů a čtyřhra žen.

Zatím poslední singlové tituly na Akademickém mistrovství Evropy vybojovali v Ženevě 2015 Čech Michal Beneš (Technical University of Ostrava) a Ruska Anna Blažková (Institute of Economics Mgmt and Law Kazan). Kdo se stane akademickým mistrem Evropy ve dvouhře mužů a žen v Olomouci?

Akademické mistrovství Evropy v Olomouci

Akademické mistrovství Evropy v Olomouci

 

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *